Firma Valenta Rail s.r.o. (dále jen „VLR“) se zavazuje k dodržování všech legislativních a jiných regulačních požadavků, vztahujících se k dané problematice. Jedná se zejména o následující nejvýznamnější legislativní akty:
- Nařízení komise (EU) 2018/762
- Prováděcí nařízení komise (EU) 2019/773 – TSI OPE
- Nařízení komise (EU) 2013/402
- Směrnice evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/797
- Zákon o dráhách č. 266/1994 Sb.
- Nařízení vlády č. 589/2006 Sb.
Výčet výše uvedené platné a vztažné legislativy s ohledem na činnost firmy není a nemůže být uváděn jako úplný, uvedený výčet uvádí jen ty nejdůležitější právní předpisy týkající se železničního odvětví, a to především evropsky platné právní regulace a dále právní předpisy země sídla firmy. Veškeré právní předpisy zde uvedené jsou míněny vždy v platném a aktuálním znění.
V návaznosti na druh své činnosti firma vytipovala možná rizika spojená s provozováním drážní dopravy, u těchto rizik vyhodnotila jejich dopad a stanovila ochranná opatření pro jejich eliminaci. Všichni zaměstnanci jsou povinni dodržovat tato ochranná opatření, firma se zavazuje vyhradit vždy dostatek zdrojů pro naplnění těchto ochranných opatření. Firma se dále prostřednictvím všech svých zaměstnanců zavazuje neustále monitorovat nová rizika plynoucí jak z vlastní činnosti, tak z činnosti třetích stran a pokud shledá rizika jako relevantní, pak musí být vyhodnocena a stanovena ochranná opatření.
Firma dbá o neustálé zlepšování technických a pracovních podmínek, které mohou mít vliv na bezpečnost zaměstnanců i dalších dotčených osob při činnostech dopravce. Tohoto cíle se dosahuje pomocí trvalého monitoringu různých ukazatelů a jejich pravidelným vyhodnocováním především prostřednictvím pracovních porad vedení konaných minimálně 1x měsíčně. Informace o bezpečnosti a jejím vývoji jsou nedílnou součástí těchto porad.
Firma VLR podporuje takovou kulturu bezpečnosti, aby její zaměstnanci na všech úrovních řízení byli schopni nejen pracovat a provádět jim svěřené úkoly bezpečně, ale aby také včas uměli rozeznávat nebezpečné situace a tyto případy uměli včas vhodnou cestou předat k řešení vedení firmy, a to nejen v souvislosti s vlastní činností, ale i s ohledem na chování třetích stran. Je podporována taková kultura bezpečnosti, která vede k otevřenosti, poctivosti
a podpoře těch, kteří svou vlastní činností přispějí k zvýšení úrovně bezpečnosti nejen v rámci vlastní firmy, ale také v celém sektoru. Pro orientaci v bezpečnostně významných oblastech slouží bezpečnostní cíle.
Při všech procesech, které se týkají bezpečnosti je vždy posuzován vliv lidských a organizačních faktorů. Toto posouzení je nezbytnou součástí řízení všech takových procesů. Přijímané bezpečnostní cíle pokrývají především takové oblasti, které jsou pro činnost firmy nejvýznamnější a zároveň musí být v souladu s obecnými bezpečnostními cíli vytýčenými ústředními úřady státní správy nebo Evropskou železniční agenturou. Přijaté cíle se pravidelně jednou ročně vyhodnocují a aktualizují tak, aby reflektovaly posun v oblasti bezpečnosti železnice nejen jako celku, ale také s ohledem na vývoj bezpečnostní úrovně ve firmě.
Systém bezpečnosti provozování drážní dopravy firma pravidelně sleduje, a to z hlediska bezpečnostních opatření ve vztahu k vlastním zaměstnancům i ostatním zainteresovaným stranám. K tomu účelu slouží mimo jiné provádění pravidelných kontrol, jejichž primárním cílem není hledat viníka, nýbrž se poučit a najít řešení spočívající v odstranění zjištěného nesouladu. Četnost kontrol musí být taková, aby každá část systému bezpečnosti byla v průběhu roku přezkoumána a prověřena. Výstupy z provedených kontrol jsou jedním z podkladů pro provedení interního auditu, jehož cílem je pomocí důkazů posoudit, zda je nastavený systém bezpečnosti nejen funkční, ale zda odpovídá požadavkům na něj kladeným i reálným potřebám a reflektuje změny, ke kterým v průběhu času dochází.
Vedení firmy VLR přijímá odpovědnost za plánování a zavedení změn souvisejících se sledováním systému bezpečnosti a vnějšího prostředí, dále za zapracování zjištění vzešlých z interního auditu systému bezpečnosti, popřípadě z dalších zdrojů či opatření státních úřadů. Pro tyto navrhované změny se provede posouzení rizik dle společné bezpečnostní metody. Vedení firmy rovněž přebírá odpovědnost za zajištění dostatku zdrojů jak pro udržení vysoké úrovně bezpečnosti, tak pro rozvoj ve všech potřebných oblastech.
Vedení firmy VLR se zavazuje alokovat dostatečné množství finančních i organizačních zdrojů za účelem zajištění bezpečného provozování drážní dopravy. Bezpečnost a její zajištění je nejvyšší prioritou, a proto má přidělování takových zdrojů vč. finančních vysokou prioritu. Tyto zdroje budou alokovány jak do kompetencí a rozvoje zaměstnanců, tak do technických zdrojů (lokomotivy, vozy, technické vybavení). V případě zjištění nových bezpečnostní rizik, neshod nebo jiných zjištěných nedostatků či slabin budou operativně alokovány zdroje na pokrytí opatření vyplývajících z těchto zjištění.
Tato politika bezpečnosti je zpřístupněna všem zaměstnancům a její obsah je obsahem jak úvodního školení při vzniku pracovně právního vztahu, tak i při pravidelných školeních. Součástí této bezpečnostní politiky je i přijetí zásad bezpečnostní kultury. Tato bezpečnostní politika není statickým dokumentem, podléhá pravidelnému přezkumu jako celý systém bezpečnosti, a to nejméně jedenkrát ročně. Jakékoli náměty na změnu jejího obsahu jsou výrazem pochopení a dodržování zásad správné bezpečnostní kultury.
Uvedená bezpečnostní politika byla přijata a odsouhlasena jednatelem společnosti VLR dne 01.12.2024.