by admin admin

Ve středu 27. prosince 2023 jsme uspořádali jízdu výletního vlaku z Prahy do Světlé nad Sázavou, přičemž jsme projeli obě větve Posázavského pacifiku. Souprava retro vlaku byla tažena lokomotivou T478.1146 Bardotka, za ní jsme řadili služební vůz Dsd a dále přípojné vozy Balm včetně bufetového.

Nápad na uspořádání vánoční jízdy historického vlaku není nijak nový. Dlouhé roky vypravoval spolek Výtopna Zlíchov pravidelně na 2. svátek vánoční, tedy 26. prosince, speciální vánoční jízdu. Základem vlaku byla vždy zlíchovská souprava historických vozů ve složení barový vůz Pivák, osobní vůz Ce na sezení a služební vůz Dsd. V různých letech byla na tento výkon nasazována různá hnací vozidla, od parní lokomotivy 213.902 přes lokotraktory T211 až po Bardotku T478.1146. Akce byla určena hlavně pro příznivce, podporovatele, členy výtopenského spolku a jejich rodinné příslušníky bez účasti široké veřejnosti. S příchodem covidu tato jízda zanikla.

V roce 2021 přišel pan Michal Maršík s nápadem na obnovení těchto jízd, tentokrát již jako veřejný vlak a s novým termínem 27. prosince. Vedení vlaku se ujala Bardotka T478.1146, dále byl řazen služební vůz Dsd Výtopny Zlíchov, osobní vůz Bai a služební vůz Ds spolku Výtopna Zdice. Vlak začínal na Smíchově a přes Davli, Sázavu a Uhlířské Janovice projel zpět do Prahy. V dalším roce se již jízda nekonala.

V roce 2023 oslovil pan Maršík naši společnost, zda bychom se neujali organizace a celou akci nezaštítili. Motivování dosavadními úspěchy výletních vlaků jsme se vrhli na přípravy, využili naše marketingové nástroje, sestavili novou soupravu a rozšířili trasu. Úspěch se dostavil, jízda si našla své zákazníky a tak se podařilo obsadit 5 přípojných vozů Balm a přepravit přes 250 spokojených cestujících. Dnes můžeme snad troufale říci, že jsme položili základ nové tradici. 🙂

Děkujeme Vám za účast na této skvělé jízdě a těšíme se na další ročníky.

Foto: Martin Malý
Foto: Martin Malý